Državno tekmovanje iz znanja astronomije

21. januarja, 2024

Na letošnje državnem tekmovanju iz astronomije so se uvrstili trije učenci z naše šole in vsi so dobili priznanja. Jerca Hutter 6.b je osvojila srebrno priznanje Utrinek, Tevž Ovsenek Eržen je osvojil zlato priznanje Utrinek s pohvalo – med 44 tekmovalci je bil sedmi. Taja Ovsenik Eržen 9. a je osvojila zlato Dominkovo priznanje.

»Astronomija je zares sijajna znanost, amatersko opazovanje neba pa čudovit hobi. Samo pomislimo, kaj vse smo o vesolju zvedeli s tega majhnega koščka sveta na obrobju naše galaksije!« (Bojan Kambič, urednik astronomske revije Spika)

Mentorica Danica Mati Djuraki in somentorica Urša tekmovalcem iskreno čestitava in jim želiva še veliko veselja ob ukvarjanju z astronomijo.

Iz vsebine tekmovanja – foto: Andrej Guštin

Na sliki sta dve zvezdi asterizma poletni trikotnik. Katerim ozvezdjem pripadata zvezdi? Katera zvezda je v tretjem oglišču trikotnika? Kateremu ozvezdju pripada? (Če poznaš odgovore, jih napiši na listek, listek podpiši in prinesi v kabinet fizike).