Obisk Groharjeve hiše

6. oktobra, 2024

V torek, 24. 9., in v sredo, 25. 9., smo imeli četrtošolci kulturni dan. Zbrali smo se pred šolo, vzeli malico in se z avtobusom odpeljali v Sp. Sorico, kjer je živel slovenski slikar Ivan Grohar.

Ko smo prispeli do Groharjeve hiše, nas je tam pričakal učitelj Gašper. Ker smo bili lačni, smo najprej malicali. Potem smo odšli v sobo, kjer smo imeli glasbeno delavnico. Učitelj Gašper nam je predstavil ritmična in melodična glasbila. Spoznali smo metalofone, ksilofone, zvončke, različne bobne, ropotulje, činele in še druga glasbila. Pokazal nam je, kako se nanje igra. Vsak učenec je dobil glasbilo, na katerega se je naučil glasbeno spremljavo. Sestavili smo orkester Groharčki in vsi skupaj zaigrali melodijo. Učiteljice in učitelj so bili nad našim igranjem navdušeni. Nato smo odšli v sosednjo sobo, v atelje, kjer smo imeli likovno delavnico. Naučili smo se narisati vazo s cvetlicami in jabolkom ter senčenja. Risali smo s svinčnikom, pri tem nismo smeli uporabljati radirke. Risbe smo odnesli s seboj v šolo. Na koncu smo si v galeriji ogledali nekaj Groharjevih slik, med njimi Sejalca, Škofjo Loko v snegu in še nekaj drugih slik.

Preživeli smo kulturno obarvano dopoldne, največji vtis pa je na večino izmed nas naredilo glasbeno ustvarjanje.